چاپ

untitled.png انواع چاپ قسمت سوم :
درباره ی چاپ دیجیتال :
چاپ دیجیتال می تواند به روش های مختلف انجام شود. دو روش در این صنعت غالب هستند : جوهرافشان و زیراکس .
در یک چاپگر جوهر افشان تصویری که باید چاپ شود ، توسط قطرات کوچکی از جوهر ایجاد می شود که از نازل های یک یا چند سر به روی محل مورد نظر چاپ منتقل می شود. دستگاه های جوهر افشان می توانند بر روی طیف وسیعی از زیربناها مانند کاغذ ، پلاستیک ، بوم یا حتی درها و کاشی های کف چاپ شوند . چاپ جوهر افشان برای پوسترها نیز بسیار کاربرد دارد همچنین برای نشریات کوتاه مدت مانند کتاب های عکس دار یا کتاب های کوچک استفاده می شود.
در چاپگرهای زیراکس ، مانند پرینترهای لیزری ، تصویری که باید چاپ شود ، به صورت انتخابی به یک سیلندر فلزی به نام drum اعمال می شود . شارژ الکتریکی برای جذب ذرات تونر استفاده می شود سپس این ذرات به رسانه ای که روی آن چاپ انجام می گیرد منتقل می شود. پرینترهای لیزری نه تنها در دفاتر استفاده می شوند ، بلکه برای چاپ کتاب ها ، بروشورها و سند های دیگر نیز استفاده می شود .
طبق تحقیقات بخش آماری ملیوان ، تولید کننده ی ظروف یکبارمصرف کاغذی ، در سال 2009 هر دو تکنیک به طور مشترک حدود 15٪ کل آمار چاپ را به خود اختصاص دادند .
تعدادی دیگر از فرآیندهای چاپ دیجیتال وجود دارد که درقسمت خاص بازار تقسیم می شوند :
به عنوان مثال رنگ تصعید یک فرایند چاپ است که در آن از گرما برای انتقال رنگ بر روی بستر استفاده می شود . در فرایند حرارتی مستقیم ، گرما برای تغییر رنگ  قسمت خاصی از کاغذ استفاده می شود . چاپگرهای رنگی به طور عمده برای چاپ در منسوجات ، عکاسی و ... استفاده می شوند.