تاریخچه ی چاپ

IMG_5572.jpg چاپ و یا روند تکثیر متن و تصاویر ، تاریخچه ای طولانی دارد . 

قبل از میلاد مسیح
سال ها قبل از میلاد مسیح ، در بین النهرین برای نشانه گذاری یا فرستادن نامه ها از مهر و موم استفاده می کردند ؛ در دیگر تمدن های اولیه مانند چین و مصر نیز از تمبر های کوچک دست ساز برای چاپ روی پارچه استفاده می شد . 

قرن دوم 
بعد از میلاد مسیح نیز یک مرد چینی به نام Ts'ai Lun صنعت کاغذ سازی را پایه گذاری کرد . 

قرن هفتم
یک کتاب کوچک حاوی متن انجیل یوحنا به زبان لاتین از تابوت Saint Cuthbert در بریتانیا پیدا شد که مربوط به سال ١١٠٤ میلادی بود ؛ این انجیل در حال حاضر قدیمی ترین کتاب اروپایی موجود است . 

قرن یازدهم
یک مرد چینی به نام Pi-Sheng تلاش می کند حروف مورد استفاده در نوشتن را توسط خاک رس سخت بسازد ؛ وی تقریباً اولین دستگاه تایپ را تولید میکند اما به دلیل مواد نسبتاً نرمی که در ساخت وسیله اش استفاده کردن بود ، موفق نمی شود .

قرن دوازدهم 
تولید کاغذ از چین به اروپا می رسد . 

قرن سیزدهم
حروف تایپ از جنس فلز (برنز) در چین و ژاپن و کره تولید می شود و توسعه می یابد . 
اولین کتابی که با این حروف فلزی به چاپ رسید یک سند بودایی بود به نام "آموزش های منتخب از شیعیان بودایی" که در سال ١٣٧٧ چاپ شد . 

قرن پانزدهم 
 حکاکی روی چوب صنعتی بود که قرن ها مورد استفاده ی تمدن های شرقی مانند چین و ژاپن بود اما قدیمی ترین نسخه ی اروپایی آن بر میگردد به قرن پانزدهم . 
حکاکی روی چوب یک تکنیک چاپ بود وبه این صورت انجام می گرفت که متن مورد نظرشان را با یک وسیله ی نوک تیز روی چوب کنده کاری می کردند و سپس جوهر مخصوصی که از بخار لامپ نفتی و روغن و زرده ی تخم مرغ تهیه میشد را روی حروف حک شده می ریختند تا راحت خوانده شود . 
این کتاب های حکاکی شده روی چوب بسیار نادر هستند ؛ امروزه می توان ١٢٢ جلد آنها را در کتابخانه ی دانشگاه کمبریج که بزرگترین کتابخانه ی دنیا است مشاهده کرد .
در سال ١٤٣٦ گوتنبرگ (مخترع رسمی دستگاه چاپ) ، کار خود را بر روی دستگاه چاپ آغاز می کند و حدود ٤ سال طول می کشد تا وی دستگاه مخصوص چاپ با حروف فلزی متحرک را تولید می کند . اولین کتاب منتشر شده توسط این دستگاه ، انجیل مقدس است که اولین نسخه ی آن دارای ٤٠ خط در هر صفحه بود . 
در سال ١٤٦٥ یک هنرمند آلمانی ، اولین کسی بود که حکاکی روی ظروف مسی را انجام داد . حکاکی روی مس هم یک تکنیک چاپ است که توسط یک سوزن سخت فولادی یا قطعه ای از یک الماس نوک تیز انجام می شود . 
در سال ١٤٧٦ یک مرد انگلیسی به نام William Caxton از هلند ابزار و وسایلی خریداری میکند و با آنها اولین دستگاه چاپ با حروف انگلیسی شبیه حروف مورد استفاده ی امروزی ما را می سازد . 
نقاشی زیر وی را در حال نشان دادن دستگاه چاپش به شاه ادوارد چهارم نشان می دهد . 
در اواخر قرن پانزدهم ، چاپ در بیش از ٢٥٠ شهر در سراسر اروپا رواج پیدا کرد . 

قرن شانزدهم 
نخستین کسی که کتاب های کوچک و قابل حمل را چاپ کرد Aldus Manutius نام داشت ؛ همچنین وی اولین کسی بود که  از فونت نوشتن متفاوتی استفاده کرد . 
در سال ١٥٢٥ یک نقاش آلمانی که حکاکی روی چوب و مس نیز انجام می داد ، کتابی درباره ی هندسه را با استفاده از دستگاه چاپ منتشر کرد که جز اولین کتاب ها در این باب بود . 
Christophe Plantin یکی از معروفترین افراد در زمینه ی چاپ بود ؛ برخی از کارهای او را می توان در موزه ی Plantin Moretus مورد بازدید قرار داد . 

قرن هفدهم 
در سال ١٦٤٢ فردی به نام Ludwig von Siegen دستگاه قلم زنی را اختراع میکند ، قلم زنی یک تکنیک چاپ است که توسط ایجاد هزاران نقطه با سوزن می توان طرحی روی یک سطح فلزی ایجاد کرد . 
در این قرن اولین کارخانه ی تولید کاغذ در آمریکا تأسیس شد .

قرن هجدهم 
در سال ١٧١٠ یک نقاش آلمانی ، اولین حکاکی رنگی را انجام میدهد . وی با استفاده از تکنیک قلم زنی روی سه ورقه ی فلزی مختلف این کار را انجام می دهد ، بعدها این تکنیک مقدمه ای برای چاپ رنگی مدرن شد . 
در سال ١٧٣٢ Benjamin Franklin یک اداره ی چاپ تأسیس می کند و ناشر روزنامه ی "پنیسیلوانیا" می شود . 

قرن نوزدهم
در سال ١٨٠٠ فردی به نام Charles Stanhope ، چاپگر جدیدی تولید می کند که به جای قاب چوبی ، قاب فلزی در آن استفاده می شود و همین تغییر باعث می شود دستگاه چاپ بتواند کاغذ های بزرگتری تولید کند . 
چند سال بعد Fredrich Gottlob Koeing و Andreas Fredrich Bauer یک دستگاه چاپ جدید تولید کردند که با فشار سیلندر کار می کرد و انقلابی در صنعت چاپ بود ؛ شرکت آنها هنوز هم با نام تجاری KBA مشغول کار است . 
در سال ١٨٣٧ فردی به نام Godefroy Engelmann یک روش برای چاپ رنگی با لیتوگرافی اختراع کرد که نمونه کار او عکس زیر می باشد : 

در سال ١٨٤٢ اولین روزنامه ی هفتگی تصویری در لندن منتشر شد ، در همان سال یک نقاش

mr hoseyniii, [۲۴.۱۰.۱۷ ۱۵:۴۷]
[Forwarded from Negar Paran]
انگلیسی حدود ١٠٠٠ کارت تبریک کریسمس چاپ کرد که هنوز ١٠ نمونه از آن در موزه ی لندن موجود است . 

قرن بیستم
در سال ١٩٠٦ اولین دایرة المعارف تک جلدی به چاپ رسید . 
در سال ١٩٠٧ یک فرد انگلیسی دستگاهی اختراع کرد که با آن روی پارچه ی ابریشمی چاپ می کردند ، از چاپ روی پارچه برای استفاده بعنوان کاغذ دیواری به شدت استقبال شد . 
در سال ١٩٣٨ Xerographic ، دستگاهی برای فتوکپی کردن اختراع شد اما موفقیت چشمگیری نداشت ؛ با یک سری تغییرات جزئی دستگاه Xerox914 در سال ١٩٥٩ به بازار عرضه شد . 
بعد از آن در سال ١٩٧٥ دو پرینتر لیزری IBM3800 و Xerox9700 معرفی شدند و به شدت مورد توجه قرار گرفتند . 
در سال ١٩٩٢ استرالیا اولین کشوری بود که اسکناس را چاپ کرد و استفاده از آن را رواج داد . 

قرن بیست و یک 
در این قرن تغییرات بزرگی در چاپ دیجیتال با ماشین آلات اتفاق می افتد ؛ شرکت های تولید کننده ی دستگاه های چاپ به سرعت رشد می کنند و تکنولوژی های جدید چاپ را عرضه می کنند ، از معروف ترین این شرکت ها HP ، Konica Minolta و Canon هستند .
لیوان کاغذی ملیوان