ملیوان، تولید کننده لیوان کاغذی و سایر محصولات کاغذی چاپ اختصاصی

نکات استفاده از لیوان یکبار مصرف

مقدمه-نکات استفاده از لیوان یکبار مصرف استفاده از لیوان های یکبار مصرف در تمام زندگی انسان های امروزه نقش پررنگی دارد. به عنوان مثال به یک کافه می روید و تقاضای قهوه می کنید. صاحب کافه قهوه را در داخل لیوان کاغذی سرو می کند. به فست و فود می روید و می خواهید یک لیوان نوشابه همراه غذای خود نوش جان کنید. حتماً داخل لیوان کاغذی نوشابه را برای شما سرو می کنند. بهترین سایز برای لیوان کاغذی نوشابه ای، لیوان کاغذی 360 سی سی و 480 سی سی است.

دلیل این امر رعایت نکات بهداشتی است. داخل لیوان یکبار مصرف قبل از شما هیچ کس نوشیدنی نخورده است. به همین دلیل میزان ریسک ابتلا به بیماری های واگیردار به صفر می رسد. در بسیاری از مراسمات در داخل کشور ما استفاده از ظروف یکبار مصرف بسیار مرسوم است.

اما با تمام مزایای استفاده از ظروف یکبار مصرف باقی ماندن آن در داخل طبیعت ضررهای جبران ناپذیری به محیط زیست وارد می کند. بنابراین باید نکات استفاده از لیوان یکبار مصرف را بدانید.

مراحل ساخت لیوان یکبار مصرف

برای ساخت لیوان یکبار مصرف دو علم شیمی و مکانیک باید در کنار هم قرار بگیرد. شاید به دلیل سادگی ساختار آن شما فکر کنید ساخت لیوان یکبار مصرف کار آسان است. اما در واقع اینگونه نیست. برای ساخت لیوان یکبار مصرف از دو روش ترموفرمینگ و نیمه فرمینگ استفاده می شود.

ابتدا برای اینکه بتوانید کار با دستگاه را آغاز کنید. باید مواد اولیه را به صورت ورق در بیاورید. ورقه ها وارد دستگاه شده و رول می شوند. برای اینکه شکل دلخواه به آنها داده شود درون دستگاه دمای لازم به ورقه ها داده می شود. حال داخل قالب قرارمی گیرد و به شکل دلخواه در می آیند. حال باید حرارت دستگاه کم کم پایین بیاید تا لیوان ها خشک شوند.

یک تفاوت عمده در دو روش ساخت و تولید لیوان یکبار مصرف وجود دارد. این تفاوت در نوردکاری در ساخت لیوان ها است. نورد شدن یعنی ورق های مواد اولیه قبل از ورود به دستگاه باید کاملاً صاف شده و سپس رول شوند. تا یک ورق یکنواخت ایجاد شود. برای استفاده از سیستم ترموفرمینگ باید مواد اولیه قبل از ورود به قاب نورد شوند. ولی سیستم نیمه فرمینگ این کار لازم نیست.

همچنین در روش نیمه فرمینگ میزان تولید بیشتر است. اما لیوان های که به روش ترموفرمینگ تولید می شوند به دلیل شکل ظاهری زیبا خرید و استفاده بیشتری دارد.

برای ساخت لیوان یکبار مصرف از گرانول استفاده می شود. البته جدیداً مواد پلیمری وارد صنعت ساخت ظروف یکبار مصرف شده است. که به دلیل مقاومت بیشتر در بین سازندگان ظروف یکبار مصرف بسیار محبوب شده است. همچنین این مواد پلیمری فرآیند ساخت ظروف را راحت و کیفیت بهتری نسبت به ظروف یکبار مصرفی که از گرانول ساخته می شود دارد.

لیوان یکبار مصرف پلاستیکی و انواع آن

لیوان یکبار مصرف دارای انواع مختلفی است. حتماً بسیاری از ما در هنگام خرید لیوان یکبار مصرف با انواع مختلف آن رو به رو می شویم. در ادامه بررسی انواع لیوان یکبار مصرف می پردازیم.

  1. لیوان پلاستیکی شفاف و نیمه شفاف

اولین نسل لیوان پلاستیکی همین نوع لیوان ها بوده اند. اما هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرند. به این دلیل که این لیوان ها در طبیعت قابلیت بازیافت دارند. همچنین این لیوان ها نیمه شکننده هستند. ولی اگر به آن ها فشار زیادی وارد کنید قطعاً می شکنند. بهتر است در آنها نوشیدنی های بسیار داغ را مصرف نکنید.

لیوان های شفاف قابلیت مقاومت تا دمای 100 درجه سانتی گراد را دارند. ولی بهتر است تا دمای بیشتر از 95 درجه در داخل آنها استفاده نشود. چون امکان دارد مواد سمی در داخل نوشیدنی حل شده و وارد بدن شود. همچنین امکان دارد در اثر فشار محتوای داخل لیوان بر روی دست یا بدن شما ریخته و ایجاد سوختگی کند.

  1. لیوان پلاستیکی مات

برای ساخت لیوان پلاستیکی مات از مواد بازیافتی استفاده می شود. برای رنگ آمیزی این لیوان ها از رنگدانه به صورت جداگانه استفاده می شود. به دلیل قیمت بیشتر نوع رنگی لیوان پلاستیکی مات، بیشتر به صورت سفید دیده می شود.

روش ساخت لیوان پلاستیکی مات نیمه فرمنیگ است. مانند لیوان پلاستیکی شفاف، این لیوان نیز نیمه شکننده است و می تواند دمای 100 درجه سانتی گراد را تحمل کند.

  1. لیوان یکبار مصرف کاغذی

شاید نزدیک به یک دهه باشد که استفاده از لیوان کاغذی بجای لیوان پلاستیکی در کشور ما رواج پیدا کرده باشد. زمانی که به فست و فود ها، کافی شاپ ها و رستوران ها مراجعه می کنید. ظروف یکبار مصرف کاغذی زیادی به چشمتان می خورد.

لیوان کاغذی می تواند در برابر دمای بالا مقاومت کند. با اینکه قیمت لیوان کاغذی نسبت به لیوان پلاستیکی بیشتر است، ولی به خوبی در بین مردم جایگاه خود را پیدا کرده است. همچنین لیوان کاغذی به دلیل اینکه به سرعت در طبیعت بازیافت می شود. بیشتر مورد توجه کسانی قرار گرفته است که دغدغه محیط زیست را دارند.

  1. لیوان یکبار مصرف سلولزی یا گیاهی

همانطور که از نام آن پیدا است این لیوان کاملاً از مواد گیاهی مانند نشاسته، موم، روغن و فیبرهای گیاهی ساخته شده است. لیوان گیاهی نسل جدید لیوان های یکبار مصرف است. این لیوان ها مناسب ترین جایگزین برای لیوان های پلاستیکی هستند. هیچ ضرری برای بدن ندارند و بعد از مدتی در طبیعت بازیافت می شوند.

قیمت لیوان گیاهی از سایر لیوانهای یکبار مصرف بیشتر است. دلیل این امر ساخت متفاوت آن است. شما می توانید با خیال آسوده مایعات داغ را در داخل این لیوان ها مصرف کنید. در برابر حرارت بالا بسیار مقاوم هستند.